• Odwiedziło nas: 411974

O Ośrodku

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skierniewicach jest placówką oświatową o rozbudowanej strukturze organizacyjnej.

W skład ośrodka wchodzą: - przedszkole,

- szkoła podstawowa,

- szkoła branżowa,

- szkoła przysposabiająca do pracy,

- zespoły rewalidacyjno- wychowawcze dla wychowanków

z upośledzeniemw stopniu głębokim,

- zespoł wczesnego wspomagania rozwoju dziecka

- internat.

Jesteśmy placówką dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu

- lekkim,

- umiarkowanym,

- znacznym,

- z niepełnosprawnością sprzężoną,

- z autyzmem.

Ośrodek jest placówką mocno związaną ze środowiskiem lokalnym. Systematycznie diagnozuje jego potrzeby i oczekiwania w zakresie wspierania rozwoju dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, ofertę edukacyjną dostosowuje do rozpoznanych potrzeb edukacyjno- wychowawczo- rewalidacyjnych środowiska lokalnego.

W 2009r. został powołany zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, a w 2011 pierwszy oddział przedszkolny dla dzieci z autyzmem.

W ośrodku prowadzone są nowoczesne terapie:

- trening metodą „EEG BIOFEEDBACK”,

- trapia metodą ”TOMATISA”,

- logopedia,

- neurologopedia,

- rehabilitacja,

- sensoryczna integracja,

- hipoterapia i inne.

Nasza placówka to prawdziwa kuźnia talentów osób niepełnosprawnych:

• Twórczość plastyczna uczniów ośrodka została doceniona w ponad 20 konkursach na szczeblu międzynarodowym, ogólnopolskim, wojewódzkim i powiatowym (m.in. Ogólnopolski Konkurs Malarski im. T. Ociepki w Bydgoszczy, Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, Ogólnopolskie Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej w Skierniewicach).
  • Uczniowie zgromadzili około 250 nagród i wyróżnień. Prace były prezentowane w wielu miastach m.in. w Szczecinie, Białymstoku, Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy ( Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego), Toruniu ( wystawa indywidualna SOSW w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka), Krakowie ( Pałac Sztuki), Łodzi Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Klęska –Powódź czy Huragan ,Straż Pożarna Ci Pomaga” w Łodzi – 2012 r- III

• Uzdolnienia wokalne: wyróżnienie specjalne Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika za bogatą prezentację sceniczną podczas XVI-tej Ogólnopolskiej Sceny Prezentacji Artystycznych Realizacji  „OSPAR”, w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, I miejsce w „Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki dla Osób Niepełnosprawnych w Łodzi -2011r.

• W Ogólnopolskim programie i konkursie „Jedz smacznie i zdrowo” uczniowie gimnazjum wygrali Interaktywną  tablicę multimedialną.